Arşiv | Öğrenme Psikolojisi

Kpss öğrenme psikolojisi konularının bulunduğu kategoridir. Kpss öğrenme psikolojisi konu anlatımı burada yer almaktadır.

Kpss Öğrenme Psikolojisi

Öğrenme Psikolojisi dersine ait konular aşağıda listelenmiştir. Lütfen gitmek istediğiniz öğrenme psikolojisi konusunun üstüne tıklayın.

Öğrenme Psikolojisi Giriş
Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler
Öğrenme Kuramları Genel Bakış
Davranışçı Yaklaşım Kuramları
Klasik Koşullanma Temel Kavramlar
Klasik Koşullanma İlkeleri 
Klasik Koşullanma İlkeleri 2 
Klasik Koşullanma İlkeleri 3 
Klasik Koşullanma Tepkilerini Ortadan Kaldırma 
Tepkisel Koşullanma Özellikleri
Edimsel Koşullanma Süreci 
Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar
Pekiştireçler | Olumlu ve Olumsuz Pekiştireç
Pekiştirme ve Pekiştirme Türleri
Pekiştirme Tarifeleri

Öğrenme Psikolojisi Kpss eğitim bilimleri soruları içerisinde yer almaktadır. Kpss bu alanla ilgili her yıl 30 tane soru sormaktadır. Ancak bu yıl eğitim bilimleri soru sayıları değiştiği için bu dersin de aynı oranda soru sayısı değişecektir. Konular akıcı olmakla beraber kpss dışında da hayatımızda birçok uygulama alanında görülmektedir. Bu yüzden öğrendiğimiz konular hem kpss de hem de günlük hayatımızda işe yarayacak konulardır.

Öğrenme Psikolojisi konuları; Psikolojiye giriş, Öğrenmeyi etkileyen faktörler, Davranışçı öğrenme kuramları, Tepkisel koşullanma, Edimsel koşullanma, Bitişiklik kuramları, Bilişsel ağırlıklı kuramlar, Bilişsel öğrenme kuramı ve nörofizyolojik öğrenme kuramı konularından oluşmaktadır.

Herkese Başarılar.

Pekiştirme Tarifeleri

pekiştirme tarifeleriPekiştirme Tarifeleri kpss eğitim bilimleri öğrenme psikolojisi dersi konuları içerisinde yer almaktadır. Geçtiğimiz konularda pekiştireç ve pekiştirme konularını inceledik. Sıradaki konumuzda ise pekiştirmelerin biçim ve zamanını bildiren kavramlar olan Pekiştirme Tarifelerini Devamını Oku →

Pekiştirme ve Pekiştirme Türleri

pekiştirme türleriPekiştirme konusu kpss eğitim bilimleri öğrenme psikolojisi dersinin önemli konularından biridir. Önceki konumuzda Pekiştireçler ve türlerini işlemiş ve konumuzun temeli olan bu pekiştirteçleri incelemiştik. Şimdi ise kısaca organizmanın davranışı gösterme olasılığının arttırılması işlemi olan bu konuyu  Devamını Oku →

Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar

kpss edimsel koşullanma temel kavramlarEdimsel koşullanma temel kavramlar konusu kpss öğrenme psikolojisi dersine ait bir konudur. Pavlov’un tepkisel koşullanma kuramının ilkeleri genel hatlarıyla edimsel koşullanma temel kavramları için de geçerlidir. Fakat bazı kavramlar farklılıklar göstermektedir. Şimdi edimsel koşullanma içinde yer alan temel kavramları inceleyelim.

Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar

Edimsel davranışta tepkisel davranıştan farklı olarak Devamını Oku →

Edimsel Koşullanma Süreci

kpss edimsel koşullanmaEdimsel koşullanma kpss eğitim bilimleri öğrenme psikolojisi konuları içinde yer almaktadır. Bu bölümde edimsel koşullanma sürecinden, yanaşma ve kaçınma davranışlarından bahsedeceğiz. Edimsel koşullanma tepkisel koşullanmanın aksine bilinçli davranışlardan oluşmaktadır. Skinner’ın araştırmaları edimsel koşullanma sürecini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Devamını Oku →