Archive | Öğrenme Psikolojisi

Kpss öğrenme psikolojisi konularının bulunduğu kategoridir. Kpss öğrenme psikolojisi konu anlatımı burada yer almaktadır.

Kpss Öğrenme Psikolojisi

Öğrenme Psikolojisi dersine ait konular aşağıda listelenmiştir. Lütfen gitmek istediğiniz öğrenme psikolojisi konusunun üstüne tıklayın.

Öğrenme Psikolojisi Giriş
Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler
Öğrenme Kuramları Genel Bakış
Davranışçı Yaklaşım Kuramları
Klasik Koşullanma Temel Kavramlar
Klasik Koşullanma İlkeleri 
Klasik Koşullanma İlkeleri 2 
Klasik Koşullanma İlkeleri 3 
Klasik Koşullanma Tepkilerini Ortadan Kaldırma 
Tepkisel Koşullanma Özellikleri
Edimsel Koşullanma Süreci 
Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar

Öğrenme Psikolojisi Kpss eğitim bilimleri soruları içerisinde yer almaktadır. Kpss bu alanla ilgili her yıl 30 tane soru sormaktadır. Ancak bu yıl eğitim bilimleri soru sayıları değiştiği için bu dersin de aynı oranda soru sayısı değişecektir. Konular akıcı olmakla beraber kpss dışında da hayatımızda birçok uygulama alanında görülmektedir. Bu yüzden öğrendiğimiz konular hem kpss de hem de günlük hayatımızda işe yarayacak konulardır.

Öğrenme Psikolojisi konuları; Psikolojiye giriş, Öğrenmeyi etkileyen faktörler, Davranışçı öğrenme kuramları, Tepkisel koşullanma, Edimsel koşullanma, Bitişiklik kuramları, Bilişsel ağırlıklı kuramlar, Bilişsel öğrenme kuramı ve nörofizyolojik öğrenme kuramı konularından oluşmaktadır.

Herkese Başarılar.

Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar

kpss edimsel koşullanma temel kavramlarEdimsel koşullanma temel kavramlar konusu kpss öğrenme psikolojisi dersine ait bir konudur. Pavlov’un tepkisel koşullanma kuramının ilkeleri genel hatlarıyla edimsel koşullanma temel kavramları için de geçerlidir. Fakat bazı kavramlar farklılıklar göstermektedir. Şimdi edimsel koşullanma içinde yer alan temel kavramları inceleyelim.

Edimsel Koşullanma Temel Kavramlar

Edimsel davranışta tepkisel davranıştan farklı olarak Devamını Oku →

Edimsel Koşullanma Süreci

kpss edimsel koşullanmaEdimsel koşullanma kpss eğitim bilimleri öğrenme psikolojisi konuları içinde yer almaktadır. Bu bölümde edimsel koşullanma sürecinden, yanaşma ve kaçınma davranışlarından bahsedeceğiz. Edimsel koşullanma tepkisel koşullanmanın aksine bilinçli davranışlardan oluşmaktadır. Skinner’ın araştırmaları edimsel koşullanma sürecini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Devamını Oku →

Tepkisel Koşullanma Özellikleri

kpss tepkisel koşullanmaTepkisel koşullanma yani klasik koşullanma kpss eğitim bilimleri öğrenme psikolojisi dersine ait en önemli konular içinde yer almaktadır. Kpss tepkisel koşullanma ile ilgili her yıl soru sormaktadır ve bu konu üzerinde sıkça durmaktadır. Klasik koşullanmaya ait önceki konularda klasik koşullanma temel kavramları, klasik koşullanma ilkelerini ve klasik koşullanma tepkilerini ortadan kaldırma yöntemlerini irdelemiştik. Şimdi de tepkisel koşullanma özellikleri ve tepkisel koşullanmayı etkileyen faktörleri işleyeceğiz. Devamını Oku →

Sistematik Duyarsızlaştırma | Karşıt Koşullanma

kpss sistematik duyarsızlaştırmaSistematik duyarsızlaştırma, sönmesini bekleme, alışmaya tabi tutma, karşıt koşullanma, itici uyarıcıya koşullanma ve karşı karşıya getirme kpss öğrenme psikolojisi klasik koşullanma tepkilerinin ortadan kaldırılması için kullanılan yöntemlerdir. Şimdi bu kavramları açıklayalım.

Sistematik Duyarsızlaştırma

Kpss öğrenme psikolojisi içindeki sistematik duyarsızlaştırma, belli bir uyaranla sürekli ve sistemli karşılaşma sonucu Devamını Oku →

Öğrenilmiş Çaresizlik | Garcia Etkisi | Kendini Gerçekleştiren Kehanet

kpss öğrenilmiş çaresizlikÖğrenilmiş çaresizlik, ön koşullanma, Garcia etkisi ve kendini gerçekleştiren kehanet kpss öğrenme psikolojisi klasik koşullanma ilkeleri içinde işleyeceğimiz son kavramlardır. Klasik koşullanma ilkeleri içinde önceki konularda bitişiklik, habercilik, pekiştirme, alışma, alfa tepkisi, sönme, kendiliğinden geri gelme, genelleme, ayırt etme, korku koşullanması, geçici koşullanma, üst düzey koşullanma, engelleme ve gölgeleme kavramlarını bitirmiştik. Şimdi de son kavramlara öğrenilmiş çaresizlik ile devam edelim. Devamını Oku →