Arşiv | Ölçme ve Değerlendirme

Kpss ölçme ve değerlendirme konularının bulunduğu kategoridir. Kpss ölçme ve değerlendirme konu anlatımı burada yer almaktadır.

Kpss Ölçme ve Değerlendirme

Kpss Ölçme ve Değerlendirme dersine ait konuları aşağıdaki listeden seçebilirsiniz. Lütfen gitmek istediğiniz konunun üstüne tıklayınız.

Değişken Türleri ve Ölçme
Ölçme Türleri
Ölçmede Hata Türleri
Ölçek Türleri
Değerlendirme Öğeleri
Değerlendirme Türleri 
Alternatif Değerlendirme Yöntemleri

Ölçme ve Değerlendirme Kpss’de Eğitim Bilimleri soruları içerisinde yer almaktadır ve her yıl 18 soru çıkmaktadır. Ancak eğitim bilimleri soru sayıları bu sene değiştiği için bu dersin de soru sayıları aynı oranda değişecektir. Ölçme ve Değerlendirme soruları hem sözel hem de sayısal bilgi ve becerileri ölçen, mantığı ön plana çıkaran bir derstir. Bu yüzden bu dersin konularına bütünsel bir yapıyla yaklaşmak gerekmektedir. Sayısal kısmı daha çok istatistik konularından oluşmaktadır ve temel matematik becerilerini de gerektirmektedir.

Ölçme ve değerlendirme konuları; Ölçmenin temel kavramları, Ölçme araçlarında bulunması gereken özellikler, Eğitimde kullanılan ölçme araçları, Test ve Madde istatistikleri, istatistiksel işlemler, Davranışların ölçülmesi gibi tememl konulardan oluşmaktadır. Konular dikkatli bir şekilde okunur ve anlaşılmadan diğer konulara geçilmezse Kpss’de size başarı getirecektir.

Herkese Başarılar.

Alternatif Değerlendirme Yöntemleri

kpss alternatif değerlendirme yöntemleriAlternatif değerlendirme yöntemleri kpss ölçme ve değerlendirme dersine ait bir konudur. Alternatif değerlendirme yöntemleri portfolyo değerlendirme, performans görevi ve değerlendirme, akran değerlendirme, öz değerlendirme, tanılayıcı dallanmış ağaç, yapılandırılmış grid ve kelime ilişkilendirme testi olarak 7 başlıkta incelenecektir. Devamını Oku →

Değerlendirme Türleri

kpss değerlendirme türleriDeğerlendirme türleri kpss eğitim bilimleri ölçme ve değerlendirme konuları içinde yer almaktadır. Değerlendirme, ölçme sonuçlarının ölçütle karşılaştırılarak nitelik hakkında karar verilmesidir. Ölçüt ise, ölçme sonuçlarının karşılaştırılarak yorumlanmasına dayanak sağlayan kurallardır. Bu bağlamda işleyeceğimiz değerlendirme türleri, ölçüte göre değerlendirme ve amaca göre değerlendirme olarak ikiye ayrılmaktadır. Devamını Oku →

Değerlendirme Öğeleri

kpss değerlendirme öğeleriDeğerlendirme öğeleri, kpss eğitim bilimleri ölçme dersine dahildir. Değerlendirmenin öğeleri ölçme sonucu, ölçüt ve karardan oluşmaktadır. Ancak önce değerlendirmenin tanımına bakalım. Değerlendirme, ölçme sonuçlarının ölçütle karşılaştırılarak nitelik hakkında karar verilme sürecidir. Buradaki ölçüt, ölçme sonuçlarının karşılaştırılarak yorumlanmasına dayanak sağlayan kurallardır.

Değerlendirme Öğeleri

Kpss eğitim bilimleri içindeki değerlendirmenin öğeleri 3 başlık altında incelenmektedir. Devamını Oku →

Ölçek Türleri

ölçek türleri kpssÖlçek Türleri kpss ölçme ve değerlendirme konuları açısından önemli bir yer kaplamaktadır. Ölçek Türleri konusuna geçmeden önce ölçek nedir? İlk önce bunu tanımlayalım. Ölçek ölçme sonucunda elde ettiğimiz sayı veya sembollerin matematiksel özelliklerini ifade etmektedir. Ölçek, ölçme aracı anlamına geldiği gibi, birim anlamında da kullanılır.

Ölçme sonucunda elde edilen veriler her zaman bir anlam ifade etmez. Bunun sebeplerinden biri ölçme için kullandığımız ölçek türleridir. Dolayısıyla ölçme sonuçları farklı ölçek Devamını Oku →

Ölçmede Hata Türleri

ölçmede hata türleriÖlçmede hata ve ölçmede hata türleri, kpss eğitim bilimleri ölçme ve değerlendirme konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölçmede hata ölçmeciden, ölçülen özellikten, ölçme aracı ya da yönteminden ve ölçme ortamından kaynaklanan hatalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölçme ve değerlendirme içinde yer alan ölçmede hata konusu ölçme içinde yer alan istatistik konusuyla da birebir ilgilidir. Zaten istatistik konusuna gelindiğinde ölçmede konusu geçen güvenirlik, geçerlik ve kullanışlık konularına da değineceğiz.

Ölçmede Hata Kaynakları

1) Ölçmeciden kaynaklanan hatalar: Hatanın ölçmeyi Devamını Oku →