Kpss Ölçme ve Değerlendirme

Kpss Ölçme ve Değerlendirme dersine ait konuları aşağıdaki listeden seçebilirsiniz. Lütfen gitmek istediğiniz konunun üstüne tıklayınız.

Değişken Türleri ve Ölçme
Ölçme Türleri
Ölçmede Hata Türleri
Ölçek Türleri
Değerlendirme Öğeleri
Değerlendirme Türleri 
Alternatif Değerlendirme Yöntemleri
Alternatif Ölçme Araçları
Korelasyon Katsayısı

Ölçme ve Değerlendirme Kpss’de Eğitim Bilimleri soruları içerisinde yer almaktadır ve her yıl 18 soru çıkmaktadır. Ancak eğitim bilimleri soru sayıları bu sene değiştiği için bu dersin de soru sayıları aynı oranda değişecektir. Ölçme ve Değerlendirme soruları hem sözel hem de sayısal bilgi ve becerileri ölçen, mantığı ön plana çıkaran bir derstir. Bu yüzden bu dersin konularına bütünsel bir yapıyla yaklaşmak gerekmektedir. Sayısal kısmı daha çok istatistik konularından oluşmaktadır ve temel matematik becerilerini de gerektirmektedir.

Ölçme ve değerlendirme konuları; Ölçmenin temel kavramları, Ölçme araçlarında bulunması gereken özellikler, Eğitimde kullanılan ölçme araçları, Test ve Madde istatistikleri, istatistiksel işlemler, Davranışların ölçülmesi gibi tememl konulardan oluşmaktadır. Konular dikkatli bir şekilde okunur ve anlaşılmadan diğer konulara geçilmezse Kpss’de size başarı getirecektir.

Herkese Başarılar.

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın