İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları

İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları konusunda ihtiyaç değerlendirme süreci ve belirleyici yaklaşımları inceleyeceğiz. İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları konusu kpss açısından önemli bir konudur. Yaklaşımlar arasındaki farkların kavranması önem taşır. Önceki konumuzda Program Geliştirenin Planlanmasını işlemiştik. Sıradaki konumuz ise İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları olacaktır.

İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları

İhtiyaç belirleme çalışmalarında birey, toplum, konu alanı ve doğa ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesi önemlidir.  İhtiyaçların belirlenmesi program geliştirme sürecinin ilk aşamasıdır. İhtiyaçların belirlenmesi sürecinde program öğelerine yönelik bilgiler elde edilerek nasıl biçimlenecekleri ortaya konur.

İhtiyaç değerlendirme süreci,

Hazırlık

Bilgi toplama

Bilgilerin analizi

Bilgilerin rapor edilmesi

Bilgilerin kullanımı aşamalarından oluşur.

İhtiyacı Belirleme Yaklaşımları şunlardır:

Farklar Yaklaşımı

Beklenen beceri düzeyi ile var olan beceri arasındaki farkın bulunması ile ihtiyaç tespit edilmektedir. Bu farkına boyutuna göre problem olup olmadığı gözlemlenir. Bu farkın boyutu bireyde bir yeterliliğin, problemin varlığını yada yokluğunu ortaya koyar. Okul ortamı ve yönetim birimleri bu yöntemle ihtiyaç ve eksiklikleri belirler.

Örnek;

Öğrencilerin 50 adet bilgi, beceri ve tutuma sahip olmalarını beklediğimiz bir durumda öğrencilerin ancak 30 tanesine sahip olduklarını tespit ediyoruz. 50 adet beklenen değer, 30 adet ise var olan gerçek değerdir. Sahip olunması gereken yeterlilikler ise 20 adettir.

Demokratik Yaklaşım

Üstün ve bakın grupların isteklerinden yola çıkarak ihtiyaçların belirlenmesidir. İhtiyaçlar, çoğulcu grubun kararına göre belirlenir. Çok sayıda insan grubunun katılımı önemlidir. Bu yaklaşımın amacı bir çok insanın ihtiyaç değerlendirme sürecinde olması ile insan ilişkileri ve halkla bütünleşmesi esasına dayanır.

Örnek;

Eğitim sendikalarının eğitim sorunları ile yaptıkları açıklamalar ve sundukları raporlar.

Analitik Yaklaşım

Yurtta ve dünyada bulunan koşullara bağlı değişimlere ait yönelimlerin incelenmesi ile oluşur. Gelecekte olması muhtemel durumlara göre ihtiyacın belirlenmesidir. Var olan duruma göre gelecek kestirilir. Geleceğe yöneleik varsayımlar ortaya konularak eleştirel düşünce ile problemlere çözüm aranır.

Örnek;

20 yıl sonra dünyada içme suyunun petrolden daha pahalı ve az miktarda olacağı varsayımından hareketle yeni su kaynaklarının aranması ve farklı projelerle su üretimi yapma.

Betimsel Yaklaşım

Bir nesne veya olgunun eksikliği ile ortaya çıkan sorun fark yada azalma ile var olması durumundaki fayda ve getirisi ortaya konur. İki olasılığın faydasına göre ihtiyaç belirlenir.

Öğrencilere projeksiyon kullanarak yapılan ders anlatımında alınan verim ile tahta kullanılarak işlenen dersten alınan verim karşılaştırılır. Projeksiyon ile işlenen derslerde öğrencilerin dersi daha istekli dinledikleri ve konuyu daha iyi anladıkları görülmüştür. O halde projeksiyon her sınıf için bir ihtiyaçtır.

Kpss eğitim bilimleri program geliştirme dersi İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları konusunu işledik. Bir sonraki program geliştirme konumuz İhtiyaç Belirleme Teknikleri olacaktır.

, , , ,

12 Yorum Yapılmış İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları

 1. kek 13 Temmuz 2019 at 18:26 #

  kısa ve net süper. teşekkürler hocam.

 2. sefa 08 Temmuz 2018 at 00:08 #

  elinize kolunuza sağlık çok güzel bir çalışma olmuş

 3. Fatih. BEKTAŞ 06 Nisan 2017 at 23:12 #

  Elinize yüreğinize sağlık arkadaşlar…

 4. aetos 08 Kasım 2016 at 10:48 #

  çok teşekkür ederim emeğiniz için

 5. Elif 02 Nisan 2016 at 11:32 #

  Hocam çok teşekkürler emeğinize sağlık.

 6. Merve 18 Mart 2016 at 08:49 #

  Süper ya bu kadar öz ve duru

 7. esma 13 Mart 2016 at 01:57 #

  eğitim bilimlerinden ve genel kültür konularının diğer üniteleri yayınlanacak mı ?yayılansa ne güzel olrdu

  • Serkan Tekbaş 15 Mart 2016 at 06:17 #

   Elimizden geldiğince konuları girmeye çalışıyoruz. Saygılar.

 8. yavuz 29 Şubat 2016 at 18:47 #

  Thanks…

 9. kamile 12 Şubat 2016 at 21:20 #

  Ellerinize sağlık çok güzel,kısa ve anlamlı düzenlemişsiniz. Uzun uzun yazmak yerine anlayacağımız şekilde yazmışsınız.Hazırlayan herkese çok teşekkürler

 10. john 09 Şubat 2016 at 22:36 #

  konular çok güzel özetlenmiş ancak dewamı war mı weya olacakmı ?

 11. Serhat 25 Ocak 2016 at 18:32 #

  İhtiyaç belirleme teknikleri konusunu ve varsa daha sonraki takip eden konuları ne zaman paylaşacaksınız acaba?

Bir Cevap Yazın