sorun merkezli program tasarımları

Sorun Merkezli Program Tasarımları

Sorun Merkezli Program Tasarımları bireylerin ve toplumun yaşadıkları sorunlara göre düzenlenen program tasarımıdır. Bu program tasarımında bireyin sorunu merkezdedir. Sorun Merkezli Program Tasarımları, Yaşam Şartları, Çekirdek ve Toplumsal Sorunlar ve Yeniden Kurmacılık merkezli olarak 3 bölüme ayrılır. Önceki konumuzda kpss Öğrenen Merkezli Program Tasarımlarını incelemiştik. Bu konumuzda ise Sorun Merkezli Program Tasarımlarını işleyeceğiz.

Sorun Merkezli Program Tasarımları

Yeniden kurmacılık ve ilerlemecilik eğitim felsefesine dayanır. Bireylerin ve toplumun sorunları, problemleri programın temeline alır. Ve bunların çözüm yollarını bulmaya çalışan programdır. 

1. Yaşam Şartları

Okulda karşılaşılan sorunlar okul dışındaki sorunlara benzer. Öğrencilerin geçmiş deneyimlerini kullanarak sorunlarını çözebilirler. Öğrencilerin bu tasarımla anlama becerileri derinleşir. Öğrenmenin anlamlı hale gelmesi ve öğrenmenin yaşam uyarlanması temel hedefidir.

Sorun Merkezli Program Tasarımlarından Yaşam şartları tasarımı konuyu, sosyal yaşamın bölümlerine göre ve ayrı konuları kapsayarak bütün halde sunar. Sosyal ve kişisel sorunlara odaklanıldığı için öğrenme ve sorun çözmeye teşvik eder.

2. Çekirdek (Core) Tasarım

Çekirdek tasarım, merkezdeki asıl konudan iyi anlayan, sorun çözme becerileri ve genel kültürü iyi olan bir öğretmene ihtiyaç duyar. Sosyal sorunlar ve konular tasarımın merkezindedir.İş birlikli öğrenme ve sorun çözme ilkeleri oldukça önemlidir. Çekirdek tasarımda öğretmen konu alanında oldukça donanımlı olmalıdır. Merkezde yer alan konular sorunsal niteliktedir. Program öğrenciler için gerekli olduğu düşünülen konular üzerinde yapılır.

Öğrenmenin anlamlı hale gelmesi,

Demokratik uygulamaları geliştirme,

Bireysel araştırma düşüncesini geliştirmek bu tasarımın amacıdır.

3. Toplumsal Sorunlar ve Yeniden Kurmacılık Tasarımı

Bu tasarım çocuk merkezli programı eleştirerek ortaya çıkmıştır. Toplumun sosyal, politik ve ekonomik eğitim il sağlanması üzerinde durur. Öğrenme sürecinde kendi inisiyatifini çok kullanan  öğrencilerin hedeften sapacaklarını ve kargaşa olacağını savunur.

Sosyal sorunlara odaklanma ve toplumu yeniden yapılandırma projeleri ön plandadır. Sosyal değişimi etkileyeceği ve adil bir toplum oluşturacağı savunulur. Birey sosyal bir varlık olarak görülür. Sorunlar öğrenci tarafından analiz edilir. Öğrencinin sosyal görüş birliği ile kişisel ihtiyaçlarını gidermesi onun amacı olmalıdır.

Kpss eğitim bilimleri program geliştirme dersine ait Sorun Merkezli Program Tasarımları konusunu işledik. Bir sonraki kpss program geliştirme dersi konumuz ise  Taba, Tyler, Taba-Tyler Modelleri olacaktır.

, , , ,

7 Yorum Yapılmış Sorun Merkezli Program Tasarımları

 1. Mustafa KARTAL 15 Temmuz 2016 at 12:39 #

  çok çok teşekkürler ellerinize ve emeğinize sağlık…

 2. GÜL 31 Mart 2016 at 14:06 #

  Ortada ciddi bir emek var, saygılar efendim.. Çok teşekkürler ellerinize sağlık…Bilgi paylaşınca çoğalır..

 3. Çiğdem 16 Ocak 2016 at 00:59 #

  Harikasınız, teşekkürler.

 4. tayfun 24 Nisan 2015 at 15:19 #

  3. Toplumsal Sorunlar ve Yeniden Kurmacılık Tasarımı başlığında ikinci satırı düzelt admin.

  • Serkan Tekbaş 25 Nisan 2015 at 00:23 #

   Önce lütfen yorumunuzu düzeltin. Sonra tam olarak nereye takıldığınızı belirtin, eğer aynı fikirdeysek tabi ki değiştirelim. Fakat şu anda değiştirilecek bir nokta göremiyorum. Saygılar.

   • Ruken 29 Haziran 2015 at 21:56 #

    Çok güzel özet,sınav bu cmtesi,son tekrarımı sizle yapıyorum,

   • yavuz 01 Mart 2016 at 09:24 #

    Serkan bey toyluguna verin..

Bir Cevap Yazın