Türkiye'de karasal iklim

Türkiye’de Karasal İklim

Türkiye’de Karasal İklim konusunda ülkemizde görülen iklim tiplerinin devamı olan karasal iklim çeşitlerini ve özelliklerini inceleyeceğiz. Karasal iklim ülkemizin bir çok bölümünde yaygın olarak görülen bir iklimdir. Önceki konumuz da Türkiye’de İklim Tipleri ve Bitki Örtüsünü işlemiştik. Sıradaki kpss konumuz ise Türkiye’de Karasal İklim olacaktır.

Türkiye’de Karasal İklim

İç Anadolu Tipi Karasal İklim

İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinin bir bölümünde görülen iklim tipidir. Bu iklim tipinde en fazla yağış ilkbaharda, en az yağış ise yazın görülür. Yıllık yağış miktarı 500 mm’nin altındadır. İlkbaharda düşen yağışlar ısınmanın da etkisi ile oluşan konveksiyonel yağışlardır. Türkiyenin en az yağış alan yerlerinden olan Tuz Gölü, Iğdır, Malatya, Elazığ çevreleri de bu iklim tipinin yayılış alanında bulunur. Yağış rejimi düzensiz ve yağış azdır. Kış sıcaklık değerleri düşük, ayaz ve kar yağışlıdır. Nemliliğin az olması nedeniyle yıllık sıcaklık farkı fazladır. Yazlar sıcak ve kurak geçer. Mekanik parçalanma oldukça yaygındır.

Bitki örtüsü bozkırdır. Stepler ilkbahar yağışları ile yeşeren kurak dönemlerde sararan otlardır. Bu iklim tipinde bitki örtüsü yağışın az olması nedeni ile cılızdır.

Erzurum – Kars Tipi Sert Karasal İklim

Yıllık yağış miktarı İç Anadolu Karasal ikliminden fazladır. Bu durumun en önemli belirleyicisi yükseltidir. En fazla yağış yaz döneminde görülür. Kış yağışları genellikle kar, yaz yağışları ise konveksiyoneldir. Yağış rejimi düzensizdir fakat yazlar kurak geçmez. Yaz yağışlarının etkisi ile gür çayırlar oluşur ve bu nedenle yaygın olarak büyükbaş mera hayvancılığı yapılır.

Kış mevsiminde sıcaklık oldukça düşüktür. Yükselti, şiddetli karasallık, Sibirya yüksek basıncı sıcaklığın düşmesinde etkilidir. Sıcaklık farkı oldukça yüksektir ve mekanik parçalanma şiddetlidir. Karla örtülü ve donlu gün sayısı en yüksek olan iklimdir. Bitki örtüsü çayır ve iğne yapraklı ormandır. Düşük sıcaklık nedeni ile tarım ürünü çeşidi azdır. tarım ürünü olgunlaşma süreci daha uzundur.

Güneydoğu Anadolu Tipi Karasal İklim

En fazla yağış kış mevsiminde en az yağış ise yaz mevsiminde görülür. Yağış rejimi düzensizdir ve Akdeniz yağış rejimine benzer.  Aşırı buharlaşma nedeni ile yaz ayları kurak geçer. Yıllık sıcaklık farkı yaz aylarındaki ısınma nedeni ile azdır. Bitki örtüsü bozkırdır.

Kpss genel kültür coğrafya dersi Türkiye’de Karasal İklim konusunu tamamladık. Bir sonraki coğrafya dersi konumuz Türkiye’de Nüfus olacaktır.

, , , ,

8 Yorum Yapılmış Türkiye’de Karasal İklim

 1. Defne 10 Nisan 2018 at 19:09 #

  Karasal iklimde hayvancılık ne durumda bilen var mı ???

 2. gamze 17 Ocak 2018 at 09:02 #

  Çok iyi Açıklamışsın ama karasal iklimin en şiddetli geçtiği yeri LAZIM ACİL CEVAP LÜTFEN

 3. ata 11 Aralık 2016 at 09:36 #

  çok güzel bir yazı

 4. Mert ileri 28 Kasım 2016 at 23:50 #

  Mücahit Atabey Diyarbakırlımıısn ?

 5. Mücahit Atabey 25 Eylül 2016 at 15:48 #

  Diyarbakır en güzel bitki örtüsü ve iklime sahip ve düzlük bir yer.kendimi çok şanslı hissediyorum. 🙂

 6. anonim 08 Nisan 2016 at 14:27 #

  Harbi beğenmiyorsan gidersin gayet güzel konu anlatmışlar sagolun

 7. Lazz 19 Şubat 2016 at 13:15 #

  Kızım sen harbi malsın..ne işin var burda..Gayet güzel anlatım emeğe saygı..Beğenmiyosan sen yaz..

 8. GAMZE 17 Ocak 2016 at 12:07 #

  BU NEDIR YAAAAAA BEN EN COK YAGIS ALDIGI MEVSIM DEDIM

Bir Cevap Yazın