Sözcükte Anlam

Sözcükte anlam aslında anlam bilgisine dahil olup Kpss’de genelde sözcüğün cümle içinde kazandığı anlam bakımından sorular sorulmaktadır. Dilimizde bir sözcüğün tek başına genelde bir anlamı yoktur. Bu sözcükler ya da söz öbekleri cümle içinde anlam kazanmaktadır ve Kpss sınavında da bu anlam üzerinde durulmaktadır. Kpss sınavında bu tarz soruların sorulma sebebi de aslında kişinin ezberini değil anlama yeteneğini ölçmektir.

Türkçede sözcüklerin kazandığı anlam ikiye ayrılmaktadır.

1) Gerçek Anlam:  Sözcüğü duyduğumuzda aklımıza gelen ilk anlamdır. Diğer bir deyişle elimize aldığımız herhangi bir Türkçe sözlükte bulduğumuz ilk anlamdır yani birinci anlamdır.

- Daha dün sakalını kesmiştin.

- Yanındaki arabayı görmeyince kaza yaptı.

* Yan Anlam: Gerçek anlama bağlı olarak kazanılan diğer anlamdır. Aslında insandan doğaya aktarım şeklinde kullanılmaktadır. Kpss’de bugüne kadar yan anlama bağlı olarak soru sorulmamıştır. Ancak aklınızda bulunmasında fayda var çünkü eleyici seçeneklerde karşınıza çıkabilir.

- Ayağını masanın ayağına çarptı.

Bu örnekte birinci ayak kelimesi gerçek anlam taşırken, altı çizili olan ayak kelimesi de gerçek anlama bağlı olarak değişen yan anlamdır ve insana ait bir organın eşyaya aktarılması şeklinde oluşmuştur.

2) Mecaz Anlam: Gerçek anlam ve yan anlamdan tamamen soyutlanmış , sözcüğün ya da sözcük öbeğinin bunlardan ayrılarak yepyeni bir anlam katmasıdır. Burada karıştırılan noktalardan biri yan anlamla ayırt edilmemesidir. Yan anlamda sözcük gerçek anlamına hala yakındır aslında, ancak mecaz anlamda tamamen yeni bir anlam çıkmaktadır karşımıza. Sorularda da karşımıza ”Aşağıdakilerden hangisi gerçek anlamının dışında kullanılmıştır?” şeklinde çıkmaktadır.

- Hakan zorlu geçen yarışmada birinciliğe göz koymuş durumda.

- Bana ayak bağı olduğunu düşündüğüm için onunla olan ortaklığımızı karşılıklı feshettik.

*Terim Anlam: Bir sözcüğün herhangi bir alan ya da meslekle ilişkisi sonucu kazandığı özel anlamdır. Bir kelimenin terim anlamı kazanabilmesi önce gerçek anlamda olması lazım.

- Enlem, boylam (Coğrafya)

- Kare, Öklid, Açı ( Geometri)

 

, , , ,

8 Yorumlar Sözcükte Anlam

 1. ilkim 29 Ekim 2013 at 19:17 #

  harika bi site kısa ve öz:)

 2. SEDA 27 Kasım 2013 at 16:42 #

  KEŞKE HER KONUNUN SONUNDA SORULARDA OLSA KENDİMİZİ DENEYEBİLECEĞİMİZ

 3. gözde cantürk 28 Aralık 2013 at 13:14 #

  Her anlatımın sonunda kendimizi sınıyabileceğimiz testlerinizde olsa daha iyi olurdu. Bu isteğimize cevap verirseniz çok mutlu oluruz.

 4. naside 27 Ocak 2014 at 00:10 #

  Siteniz sayesinde sistemli sekilde konu sirasina gore calismaya basladim elinin altinda internet olan icin cok saglam bir site … sira sira konulari calisip test cozuyorum simdilik hersey guzel sinavdan sonraada kaaanip kazanmadigimi yzarim ;)))

 5. SEDA 14 Şubat 2014 at 00:46 #

  en son yoruma bend katılıyorumm alta bılgımızı olçmek için testler sunulsaydı daha ıyı olurdu bızzler ıcın

 6. guler 03 Mart 2014 at 20:21 #

  Kisa ve oz soru çözümü olsa dimi arkiler

 7. serpil 28 Mart 2014 at 15:41 #

  Kisa ve öz gercekten güzel bir site.

 8. Ayşe 06 Nisan 2014 at 09:42 #

  Guzel ve faydalı bir site olmuş ellerinize sağlıkk. Arkadaşlara katılıyorum birde sorularla zenginleştirilebilirse tadından yenmezz :)

Bir Cevap Yazın