KPSS-Soruşturmasında-Yeni-Gelişmeler

KPSS Soruşturmasında Yeni Gelişmeler

KPSS’de usulsüzlük iddialarına dair soruşturmada şu ana kadar 120’si devlet memuru 160 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı, 5’i kadın 60 kişi tutuklandı.
Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın yürüttüğü soruşturmada, 15 aylık çalışmanın ardından 23 Mart’ta ilk operasyon başlatılmıştı. 14 ili kapsayan operasyonda 52’si devlet memuru 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.
Bunlardan 6’sı emniyetteki işlemlerinin, 7’si de savcılıktaki sorgularının ardından serbest kalırken, adliyeye sevk edilen şüphelilerden 32’si tutuklandı ve 30’u da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İlk operasyonda haklarında gözaltı kararı alınanlardan 7’sinin hala firari olduğu belirtildi.
İkinci operasyonda 69 devlet memuru hakkında gözaltı kararı 20 Nisan’da düzenlenen ikinci operasyonda 29 ildeki 69’u devlet memuru 78 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınırken, bunlardan 25’i emniyetten, 2’si savcılıktan serbest bırakıldı, 28’i tutuklandı, 20 şüpheli ise adli kontrolle serbest kaldı.
Operasyonda gözaltı kararı alınanlardan 3’üne ise halen ulaşılamadığı belirtilirken, soruşturma kapsamında eski Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanları Ünal Yarımağan ve Ali Demir’in de şüpheli sıfatıyla ifadeleri alındığı ifade edildi.

, , , ,

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın