Memurlara-Kötü-Haber

Memurlara Kötü Haber

Memurların Haziran ayında alacakları zam, cebine girmeden vergiye gideceği belirtilirken Temmuz maaş zammı vergi artışının gerisinde kalacağı ifade edildi.
Vergi sistemindeki adaletsizlik, gelir dağılımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında gelirken, özellikle çalışanların ödediği vergi miktarı, birçok işadamını geride bırakıp, çalışanlardan kesilen ve kaynağından toplanan hazır vergi, Devletin ana gelir kaynağı haline geldiği ifade edildi.
Vergi toplamanın en kolay kaynağı çalışanlar üzerindeki vergi yükünü, giderek artırıyor olması, gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin yıllar içinde neredeyse hiç artmaması nedeniyle çalışanlar, daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçmesi ile birlikte ödedikleri gelir vergisinin oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktığı belirtildi.

Yüzde 15 oranında gelir vergisi kesilen brüt kazanç dilimi üst sınırı 2009 yılında 8,7 bin lira iken 2015 yılında bu rakam 12 bin lira oldu. 2015 yılı için geçerli olan gelir vergisi dilimlerini belirlerken, enflasyon ve yeniden değerleme oranlarını dikkate almayıp, alt vergi dilimi bin lira artıran Maliye Bakanlığı, daha fazla vergi toplaması sebebiyle, düşük maaşlı memurların bile ödeyeceği gelir vergisi oranları da Haziran ve Temmuz aylarında yüde 15’ten yüzde 20’ye çıkacak.

, , , ,

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın