Memurların-Zammı-Azalacak-mı

Memurların Zammı Azalacak mı

Memurlar, toplu sözleşme gereği Temmuz ayında alacakları yüzde 3’’lük zammı, vergi olarak devlete geri verecek. 5.5 milyon asgari ücretlinin alacağı 51 liralık zammın, 24 lirası azalacak.

Maliye Bakanlığı’nın, gelir vergisi dilimlerinde yaptığı ‘sınırlı’ artış, milyonlarca asgari ücretli ve memurun maaşında düşüşe sebep olacağı belirtilirken, Temmuz ayında asgari ücret net 949 liradan 1000, 55 TL’ye çıkacağı bildirildi. Brüt asgari ücret ise 1201 liradan 1273 liraya yükseleceği ve 5.5 milyon asgari ücretli, Aralık ayına gelindiğinde yüzde 15’lik vergi diliminden çıkarak yüzde 20’lik vergi dilimine geçecek. Türk-İş’e göre asgari ücretlinin maaşının 24 lira azalacağı belirtilirken, Temmuz ayında maaşına 51 lira zam alan asgari ücretli, Aralık ayı maaşında 24 lira kayıp yaşayacak ve maaşı 976,46 TL’ye inecek.

Türk-İş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği 2015 yılı ücretine itiraz etmiş ve muhalefet tarafından da asgari ücretin Aralık ayında yüzde 20’lik vergi dilimine gireceği uyarısında bulunulmuştu. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Mart ayında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ücretliler üzerindeki vergi yükünün ağırlığına dikkat çeken bir rapor sunmuş, bu durumun düzeltilmesini istemişti.

, , , ,

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın