YÖK-Kontenjanları-Açıkladı

YÖK Kontenjanları Açıkladı

Yükseköğretim Kurulu, 2 milyona yakın kişinin merakla beklediği üniversite kontenjanlarını açıkladı. Geçen yıl 778 bin olarak açıklanan kontenjanlar, bu yıl 800 bine yükseldi.

4 yıllık lisans programlarında 2014 yılında 414 bin 244 kontenjan ayrılmıştı, bu sene 422 bin 305 kontenjana yer verildiği belitilirken, bu kontenjanların 329 bin 478’i devlet, 79 bin 461’i vakıf, 13 bin 366’sı ise KKTC üniversitelerine ayrıldı. Önlisans programlarında kontenjan sayısı 364 binden 379 bine yükseltilirken, özel yetenek bölümlerine ise 25 bin 803 kontenjan verildi. Bu kontenjanların hangi bölümlere nasıl dağıtılacağı konusu ise gelecek günlerde Yükseköğretim Kurulu tarafından açıklanacak.

Tercih kılavuzunda lisans programları ayrıntılı olarak tanıtılacağı açıklanırken, üniversitelerde ve ilgili fakülte ve bölümlerdeki akademisyen sayıları verilecek. Hangi bölümde kaç profesör, kaç doçent, kaç öğretim görevlisi olduğu belirtileceği ve üniversitelerin laboratuvar, sosyal tesis, etkinlik imkanları sıralanacak.

Yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurulu‘nun açıklamalarının ardından büyük emekler harcanarak hazırlanılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın ardından öğrencilerin açıklanan tercih klavuzuna göre tercihlerde bulunacağı, bu tercihleri için ise yeterli tanıtımların yapılacağı ifade edildi.

, , , , ,

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın