YDS Paragrafa Cümle Ekleme Paragraf Soruları

YDS Paragraf Soruları | Paragrafa Cümle Ekleme Konu Anlatımı

Paragrafa cümle ekleme sorularını, çoğunlukla 72 – 75. YDS paragraf sorularında görürüz. Paragraf grubu sorularından olan bu grupta, içinden bir cümle çıkarılmış toplam dört paragrafta, bahsettiğimiz çıkarılmış cümleyi şıklardan bulmanız gerekmektedir. Nasıl çözebileceğimizi dilerseniz aşağıda inceleyelim.

YDS Paragraf Soruları | Paragrafa Cümle Ekleme Konu Anlatımı

Paragrafa Cümle Ekleme Soru Çözümü için Atılması Gereken Adımlar

  1. Paragrafı Okuyarak Anlama

İlk adımda, paragrafı, eksik cümleyi görmeden hızlıca okuyarak, paragrafın konusunu, olumlu-olumsuz yargıları, hangi zamandan bahsedildiğini vb. doğru şıkkı bulmanıza yardımcı olacak faktörleri tespit edin. Bunu daha sonra şıkları elerken kullanabileceksiniz.

  1. Geçişlere Dikkat Etme

Diyalog tamamlama becerisinde olduğu gibi, burada da boşluktan önceki ve sonraki cümlelerdeki zamirlere, verilebilmiş olan örneklere dikkat edin. Aynı zamanda, şıklardaki zamirlere (this, it, them vb.) de dikkat edin.

  1. Parçayı Tekrar Okuma

Yine, diyalog tamamlama becerisi konusundakine benzer şekilde, doğru şıkkı tespit etmenizin ardından, paragrafı dikkatlice okuyunuz.

Bu adımlarımızı aşağıdaki soruda test edelim:

(KPDS 2007)

Laying undersea cable systems is a monumental process. After surveying landing sites, studying seabed geology, and assessing risks, engineers plot a route. —-. For months, these ships lower the cables thousands of feet to the seabed. In congested spots, engineers use robots to dig trenches for the cable that protect it from wayward anchors and fishing nets. Then crews pull the cable ends above the water and connect them to land-based stations.

a) One of the new Pacific systems is part of a massive $1.5 billion global network connecting 60 countries

b) Traditional cross-ocean systems are loops made up of two cables, usually many miles apart

c) Operators building new cable systems are mindful of the threat of earthquakes and do what they can to avoid it

d) Then gigantic spools of cable and other gear are loaded on cable-laying vessels

e) While there are ten major undersea cables linking the US directly with Europe, there are only five cables connecting the US with Asia

Paragrafımızın konusunu incelemek istersek, denizin altına kablo sistemleri döşemekten bahsediliyor. İlk cümlede, bunu paragraf konusundan hatırlarsınız, konu verilmiş. Diğer cümlelerde ise bu işlemin nasıl yapıldığı, adım adım anlatılmış. Bir yemek tarifini anlatır gibi.

Ardından, görüyoruz ki boşluktan sonraki cümlede kablolardan (the cables) bahsedilmiş. Bu sayede, önceki cümlede kablonun olması gerektiğini anlıyoruz. Böylece, A seçeneğini eleyebiliyoruz.

Aynı şekilde, boşluktan sonraki cümlede “these ships” kullanılmış. “These” sıfatı sayesinde, gemiler kelimesi de geçmiş olmalı, bunu biliyoruz. Ancak, hiçbir şıkta “ships” yok. Burada, “ship” kelimesine benzer bir kelime arıyoruz ve o kelime de D şıkkında “vessel” ile çıkıyor. Tekne demek. Rahatça D seçeneğini işaretliyoruz.

Bu örnekle beraber paragrafa cümle ekleme sorularının çözümü hakkında bir fikir edinmiş olduk. Örnek bir soru da çözdük. Soru çözümü videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

YDS Paragraf Soruları | Paragrafa Cümle Ekleme Soru Çözümü

Video içerisinde yer alan örnek soru çözümleriyle beraber, YDS paragraf soruları içerisinde yer alan paragrafa cümle ekleme konusu da tamamlanmış oldu. Bir sonraki YDS konumuz yine paragraf soruları içinde yer alan paragraftan cümle çıkarma konusu ve soru çözümleri olacaktır.

Lütfen konuya dair diğer kaynakları, ek kaynakları, soru çözümlerini incelemeyi unutmayınız. Konu sadece size bir fikir edinmenizi sağlar. Soru çözümleri ise konuya hakimiyetinizi arttırır. Bu yüzden bolca test çözmeyi unutmayın.

, , , ,

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın