YDS Paragraftan Cümle Çıkarma

YDS Paragraf Soruları | Paragraftan Cümle Çıkarma Konusu

Paragraftan cümle çıkarma, YDS’nin son bölümünde, 76-80. sorularda bulunmaktadır. Paragraf grubu sorularından olan bu grupta, içinde ekstra bir cümle eklenmiş toplam dört paragrafta, ekstra ve paragrafa uymayan cümleyi bulmanız gerekmektedir. Nasıl çözebileceğimizi dilerseniz aşağıda inceleyelim.

YDS Paragraftan Cümle Çıkarma Konu Anlatımı

Bir önce YDS dersimizde Paragrafa Cümle Ekleme konusunu irdelemiştik. Şimdi de yine paragraf grubu sorularından olan paragraftan cümle çıkarma konusunu ele alacağız. Peki bu tip soruları çözmek için hangi adımları izlememiz gerekmektedir? Aslında önceki konularda karşılaştığımız adımlara benzer adımları yinelememiz gerekiyor. İnceleyelim.

Paragraftan Cümle Çıkarma Soru Çözümü için Atılması Gereken Adımlar

  1. Paragrafı Okuyarak Anlama

İlk adımda, paragrafı hızlıca okuyarak, paragrafın konusunu, olumlu-olumsuz yargıları, hangi zamandan bahsedildiğini vb. doğru şıkkı bulmanıza yardımcı olacak faktörleri tespit edin. Bunu daha sonra şıkları elerken kullanabileceksiniz.

  1. Kullanılan Zamanı Saptama

Parçada kullanılan zaman ekstra olan cümlede olmayabilir. Bu yüzden, eğer değişik “tense” içeren bir cümle varsa şüpheliler listesine eklenebilir.

  1. Geçişlere Dikkat Etme

Paragrafa cümle ekleme becerisinde olduğu gibi, burada da cümlelerdeki zamirlere, verilebilmiş olan örneklere dikkat edin. Örneğin; ikinci cümlede “it” zamiri varsa, birinci cümlenin kalması gerekir çünkü zamir birinci cümleden bir nesneyi referans almıştır.

  1. Parçayı Tekrar Okuma

Diğer konulara benzer şekilde, doğru şıkkı tespit etmenizin ve paragraftan çıkarmanızın ardından, paragrafı dikkatlice okuyunuz.

Bu adımlarımızı aşağıdaki soruda test edelim:

(ÜDS Sonbahar 2011)

(I) Character traits are the qualities that make up a character’s personality. (II) For example, a character may be honest, generous, stubborn, or scheming. (III) You can discover these character traits through a character’s actions and words and through the writer’s description of the character. (IV) Some characters may show only one major character trait, while others, like real people, show a number of different traits. (V) Thus, the setting of a story affects what happens to the characters and what they learn about life.

 

 

A) I         B) II        C) III       D) IV      E) V

 

Paragrafımızın konusunu incelemek istersek, karakter özelliklerinin, kişilik oluşumundaki nitelikler olduğundan bahsedildiğini görürüz. Kitap karakterleri için bu. Her cümle, geniş zamanda olduğundan zaman konusunda bir eleme yapmıyoruz. Geçişlere bakacak olursak, ikinci cümle, birinci cümleyi kurtarıyor. Sonuçta, paragrafa “For example” ile başlanmaz.

Benzer şekilde, üç de ikiyi kurtarıyor. “These character traits”, ikinci cümleden referans alıyor. Bununla birlikte, ilk dört cümlede kişisel özelliklerden ve bunların kitaplardaki karakterlere etkilerinden bahsedilirken, son cümlede hikâyenin geçtiği yerin etkisine yer verilmiş.

Bu yüzden, doğru cevap E seçeneği.

 

YDS İngilizce dersine ait son konu olan paragraftan cümle çıkarma soruları nasıl çözülür, hangi adımlar atılır görmüş olduk. Örnek bir soru da çözdük. Paragraftan Cümle Çıkarma konusu ile ilgili soru çözümü videosunu da aşağıda bulabilirsiniz.

YDS Paragraftan Cümle Çıkarma Soru Çözümü

Böylece YDS’ye ait konuların tamamını işlemiş olduk. Tüm konular, sizlere şimdiye kadar anlayamadıklarınızı anlatmak, öğrendiklerinizi pekiştirmek ve YDS, KPDS, ÜDS, TOEFL gibi sınavlarda soru çözümünüzdeki bakış açınızı değiştirmek amacıyla işlenmiştir. Böylece soruları ve çözümünü ezber kalıbından kurtularak daha rahat çözmeniz hedeflenmiştir. Umarız KpssKonu.Com sitemiz bu konular hakkında sizlere az da olsa yardımcı olabilmiştir.

Son olarak tüm bu konular hakkında sizlere tavsiye edebileceğimiz tek, klasik ama en önemli şey; her kaynaktan soru çözün!

Başarılar.

, , , ,

Henüz Yorum Yazılmamış ilk yorumu sen yap

Bir Cevap Yazın