Türkiyede yeraltı suları ve kaynaklar

Türkiye’de Yeraltı Suları | Türkiye’de Kaplıcalar

Önceki konularımızda kpss coğrafya dersi akarsular ana başlığı altında bulanan; Türkiye’de bulunan akarsular, akarsu rejimleri ve debi, son olarak akarsu aşındırma ve biriktirme şekillerini inceledik. Sıradaki konumuzda ise Türkiye’de Yer Altı Suları, Türkiye’de Kaplıcalar ve Maden Sularını işleyeceğiz.

TÜRKİYE’DE YERALTI SULARI

Yağış olarak toprağa düşen suların 1/3’ü yer altına sızarak çeşitli derinliklerde birikir. Biriken bu suya yeraltı suyu, yüzeye çıktığı yere ise kaynak denir.

Yer altı sularını besleyen en önemli kaynak yağış miktarı daha sonra ise yüzeyin eğimi, bitki örtüsü ve zeminin geçirimliliğidir. Yer altı suları akımından en zengin araziler karstik arazi ve alüvyal ovalardır.

Ülkemizde yer altı suyu rezervi oldukça fazladır. Bazı yörelerde tarımda sulama için yer altı suyundan faydalanılır.

Karapınar (Konya), Ceylanpınar ( Şanlıurfa), Polatlı (Ankara) gibi.

TÜRKİYE’DE KAPLICALAR VE MADEN SULARI

Kpss coğrafya dersinde Türkiye’de yeraltı suları başlığından sonra işleyeceğimiz ikinci başlık da Türkiye’de kaplıca ve maden sularıdır. Ülkemizde suyu sıcak olan kaynaklara genellikle kaplıca, bazen de ılıca denmektedir. Suları fazla sıcak olmayan, içerisinde çözülmüş olarak bol miktarda mineralin bulunduğu ve içilebilen kaynaklara ise içme denir.

Kaplıca ve içme suları eskilerden beri ülkemizde romatizma, cilt ve iç hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Bu sebeple bu kaynaklara şifalı sular da denmektedir.

Bu tür sular ülkemizde oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bunun sebebi ülkemizin topraklarının yakın bir jeolojik devirde oluşması ve fay hatlarının çokluğudur. İncelendiğinde kaplıca ve ılıcaların dağılımının fay hatları ile paralellik gösterdiği tespit edilir.

Kaplıca ve içmeler kaplıca turizmi oluşturup yöre halkı için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir.

Güney Marmara Kaplıcaları: Bursa, Yalova, İnegöl, Susurluk ve Gönen bölgelerinde

Batı ve Güneybatı Anadolu Kaplıcaları: Çanakkale, Balıkesir, Edremit, Havran, Burhaniye, İzmir’de Balçova, Dikili, Bergama, Manisa kurşunlu, Pamukkale bölgelerinde

İç Batı Anadolu Kaplıca ve Maden Suları: Afyonkarahisar ve sandıklı en tanınmış olanlarıdır. Kütahya da çok sayıda kaplıca bulunmaktadır.

Güney Anadolu Kaplıca ve Maden Suları: Erzin, Reyhanlı, Mersin, Tarsus ve Mut bölgelerinde

İç Anadolu Kaplıcaları: Ayaş, Kızılcahamam, Haymana ve Bolu bölgelerinde

Doğu Anadolu Kaplıcaları: Malatya, Erzurum, Siirt, Bingöl illeri sınırlarında da kaplıcalar yer almaktadır.

Kpss genel kültür coğrafya dersine ait Türkiye’de yeraltı suları, Türkiye’de kaplıcalar ve maden suları konularını işledik. Bir sonraki kpss coğrafya konumuz Türkiye’ de Karstik şekiller olacaktır.

, , , ,

8 Yorum Yapılmış Türkiye’de Yeraltı Suları | Türkiye’de Kaplıcalar

 1. murat 04 Mart 2016 at 12:38 #

  nerde sivas kaplıcaları aga. balıklı çermik kaplıca değilmildir? İnsanlar oraya tedavi olmaya gidiyor.. iç anadolu da sivası koymuyorsun .. en önemli kaplıca yeridir..!

 2. gökhan 04 Şubat 2016 at 17:30 #

  ALLAH razı olsun emeğinize yüreğinize sağlık

 3. tuba 03 Şubat 2016 at 12:22 #

  harikasınız. tüm konular mükemmel tasnif edilmiş. size ne kadar teşekkür etsem az. az evvel bu şekilde not çıkaracaktım. ne kadar zaman alacağını kara kara düşünüyordum. siteye denk geldim. bütün işim çıktı alıp altını çizmek kadar kolay artık 🙂

 4. Mehmet 07 Kasım 2015 at 19:12 #

  İğrenç

  • nar 09 Aralık 2015 at 15:18 #

   Neresi iğrenç acaba ?

  • tuba 03 Şubat 2016 at 12:23 #

   nesini iğrenç buldunuz. ben şoookkkk. daha iyisi nasıl olur merak içindeyim. heyecanla daha iyisini yapmanızı bekliyorum.

  • lila 06 Nisan 2017 at 11:09 #

   Ne ilginç insanlar var gerçekten. Dar zamanda çalışmak için harika, teşekkür edeceği yerde. Hadi iğrenç olmayanını yap görelim! Bu bile fazla ya böylelerine…

 5. meryem 03 Nisan 2015 at 20:07 #

  gayet derli toplu bir anlatım olmuş,teşekkür ederiz

Bir Cevap Yazın